İçeriğe geç
Okul Seçim - Blog » Tercih Dönemi Bilgi Bankası » Üniversite Puanlarını Nasıl Oluşturuyoruz?

Üniversite Puanlarını Nasıl Oluşturuyoruz?


Geçenlerde üniversitelerin son puanları daha doğrusu son başarı sıralamalarını arayan birisiyle karşılaştım. Şaşkınlık içinde önündeki 6-7 siteden hangisinin doğru olduğunu araştırmaya çalışıyordu. Sonra fark ettim ki kendi sitemde de bunlardan hiç bahsetmemişim. Daha sonra ziyaretçilerime neden piyasada bu kadar çok farklı puanlar olduğunu anlatmak istedim.

Öncelikle çoğumuz daha taban puanların nasıl oluştuğunu bilmiyoruz. Önce o konuda bilgilendireyim.

Genelde üniversitenin bir taban puan belirlediği ve o puanı geçenlerin alındığı yönünde bir izlenim var. Öncelikle bu düşünce yanlış. Üniversiteler kendi puanlarını belirlemiyorlar. Taban puanı üniversitenin o bölümüne giren son kişinin puanıdır ve yıldan yıla (sınavın zorluk derecesine göre) çok büyük oynamalar gösterebilir. Bu yüzden taban puan yerine başarı sıralamalarına bakmak daha mantıklı (Başarı sırasının önemini detaylıca şu yazımda belirttim).

Ufak bilgilendirmeden sonra konumuza dönelim. Ben bu üniversite puanlarını ve başarı sıralamalarını verilerini nereden buluyorum?

Cevap çok basit: ÖSYM’nin her yıl “süreli yayınlar” diye paylaştığı verilerden. Peki bu işin zamanlaması nedir? Niye diğer sitelerde başarı sırasını bulamıyoruz?

Hemen hemen her yıl Ösym temmuz ayında öğrencileri tercihleri doğrultusunda yerleştirir ve yerleştirme sonuçlarını açıklarken içinde başarı sıralamalarının olmadığı ama taban puanlarının olduğu birkaç tablo yayınlar (2015 te yayınladığı tablolardan örnek = https://www.osym.gov.tr/TR,60/2015-osys-yerlestirme-sonuclarina-iliskin-sayisal-bilgiler.html). Bu tablolarda sadece taban puanlar olduğu için ben güncelleme yapmam ve 4-5 ay sonra çıkacak daha detaylı tabloyu beklerim. Ama diğer bir çok internet sitesi bu tablolara tabiri caizse balıklama atlarlar ve sitelerindeki tabloları güncelllerler. Böylece başarı sırası vermeyen fakat taban ve tavan puanlarını veren bir çok site oluşur.

Bense 4-5 ay sonra yayınlanan başarı sırasınında verildiği bir sonraki ayrıntılı tabloları kullanıp sitemi güncellemeye çalışırım. Ancak genelde tablonun yayınlandığı günler çok yoğun olduğum günlere denk gelir o yüzden yaklaşık 1 ay içinde güncelleme olayını bitirebilirim.

Not: Başarı sıralamalarının verildiği tabloları ösym, süreli yayınlar kısmında yayınlar.

Şimdi kaldı son bir sorumuz. Peki internet üzerinde neden bu kadar çok farklı veriler var?

Bu kadar çok veri var çünkü güncelleme işi ciddi anlamda zaman ayrılması gerekilen bir iş. 190 küsür üniversiteden bahsediyoruz. Ben sizleri düşündüğüm için bikifi.com da (verilerin açıklanması için beklememi saymazsanız) hep güncel verileri yazarım. Ancak diğer internet sitelerinin çoğu geçtiğimiz yıllarda sitelerini oluşturup sadece reklam gelirleriyle ilgilendikleri için onlar bir kere yazıp bir daha sitlerine bile uğramamaktadırlar (işini ciddiyetle yapan internet siteleri üzerine alınmasın).

Elimden geldiğince üniversite puanlarını nereden aldığımla ilgili sizleri aydınlatmaya çalıştım. Eğer aklınıza takılan sorularınız olursa lütfen yorum kısmından bana sorun.